F-16 Fighting Falcon
Dodane przez mecik13 dnia Lipiec 01 2008 12:32:45
To cudo amerykańskiej techniki jest nie tylko najbardziej znanym, ale też prawdopodobnie najlepszym wielozadaniowym myśliwcem świata. Dowodów jego skuteczności nie trzeba długo szukać: udział w dwóch wojnach irackich, operacja przeciwko talibom w Afganistanie czy tysiące lotów bojowych nad byłą Jugosławią, to zaledwie kilka przykładów. Poza USA służy w barwach 21 państw, od Indonezji i Tajlandii po Wenezuelę i Chile. Od 1978 r. z fabryk koncernu Lockhead Martin wyjechało ponad 4 tys. egzemplarzy F-16 w różnych wariantach.

Rząd polski zdecydował w grudniu 2002 r. o zakupie dla naszego lotnictwa 48 sztuk F-16 C/D (jedno-/dwumiejscowy) w najbardziej zawansowanej wersji Block 52. Samoloty będą wyposażone w pakiet supernowoczesnego uzbrojenia, jak choćby samonaprowadzające rakiety powietrze-powietrze średniego zasięgu AMRAAM. Zasada ich działania zawiera się w dwóch słowach: "odpal i zapomnij".Rozszerzona zawartość newsa
W tym roku na lotnisku w Radomiu będziemy podziwiać na niebie i z bliska F-16, służące na co dzień w lotnictwie USA, Holandii, Danii i Belgii.